top of page

10+1 knížek, které mi pomohly nahoru

Jak to máš se čtením? Já to měl nijak než nějak, až do minulého roku, pokud nepočítám Slabikář, Malého prince a 3 knížky, samozřejmě ty nejtenčí z povinné četby k maturitě.


Za poslední rok a půl jsem přečetl a naposlouchal více knih, než během posledních 26 let.


Když úspěšní lidé vysvětlují, jak se k úspěchu propracovali, kromě tvrdé dřiny často zmiňují, že hodně četli a čtou. Takový Bill Gates přečte týdně 9 knih, ano týdně. Někomu se to může zdát jako zbytečnost, nuda a ztráta času, ale je jisté, že čtení knih má na člověka pozitivní vliv. Stačí 10 stránek denně a člověk přečte jednu knihu o 300 stránkách za měsíc, tj. 12 za rok. Když si vybuduješ návyk 20 stránek denně, je to 24 knih za rok - kouzlo denních návyků. Vzal jsem si z toho příklad a taky začal číst, pár stránek denně, důležité je začít. Nebýt knih, dnes bych možná ani nepodnikal. Které knihy mě ovlivnily nejvíce?
1. Robert Kiyosaki: Bohatý táta, chudý táta

Tahle knížka byla mou první osobního rozvoje a v 19 letech odstartovala mojí touhu po tom chtít víc, být úspěšný a podnikat.

Klasika, která je takovým úvodem do způsobu myšlení při podnikání. Kniha formou příběhu ukazuje na příkladech dvou otců rozdíly ve vnímání světa a dopady na jejich finanční situaci. Kniha je samozřejmě zdrojem velkého množství myšlenek užitečných nejen do začátku podnikání. Tuto knihu bych zařadil do povinné četby na základní škole. Mnoho lidí považuje Kiyosakiho za otce finanční gramotnosti a jeho knihu za bibli pasivního příjmu. Právě díky této knize se hodně z nich dalo na podnikání. Stěžejní myšlenka celého díla? Nepracujte pro peníze, ale nechte peníze, ať pracují pro vás.

KOUPIT


2. Dale Carnegie: Jak získávat přátele a působit na lidi

Carnegie byl introvert, stejně jako já, byť by to do mě spousta lidí neřekla.

Kniha, která se Vám bude hodit nejen k podnikání, ale taky v osobním životě. Carnegie vysvětluje, jak funguje přátelství, co lidi chtějí, co jim imponuje a jak to udělat, aby Vás měli lidé rádi. Vysvětluje vše na reálných příbězích významných osobností.

Carnegie už před první světovou válkou začal učit, jak uspět v komunikaci s jinými lidmi. Jestliže neumíš dobře mluvit s lidmi, je tohle kniha přesně pro tebe - poradí ti v mnoha směrech komunikace v osobním i pracovním životě, mj. jak naslouchat, proč se nehádat nebo jak někomu vnuknout vlastní myšlenku.

KOUPIT


3. Stephen Covey: 7 návyků skutečně efektivních lidí

Zdá se ti, že nic pořádně nestíháš? Pokud ano, pak je chyba jen a pouze na tvojí straně. Tvrdé, ale je to tak. Stephen Covey tě v tomhle bestselleru provede návyky, které ti pomohou prožít život příjemněji i efektivněji. Dozvíš se, že je nesmysl se neustále na něco vymlouvat, že nemá smysl řešit to, co neovlivníme anebo, že bys den měl začínat vždy tím nejdůležitějším úkolem. Jestliže Kiyosakiho kniha je biblí finanční gramotnosti, Carnegieho o komunikaci, pak je tohle Coveyho dílo biblí osobního rozvoje.

KOUPIT

4. James Clear: Atomové návyky

Nejpraktičtější způsob jak změnit, kým jste, je změnit, co děláte.

Já to říkám pořád, že když chceš něčeho dosáhnout, musíš to prostě zvednout prdel a začít to dělat. Že zatím nevíš jak na to a možná to děláš špatně je úplně jedno. Pokud víš, proč to děláš, časem se to naučíš.


„Drobné změny, pozoruhodné výsledky“

Čas rozevírá nůžky úspěchu či neúspěchu. Drobné změny vedou k velkým věcem. Pomalu, ale jistě. Jak se zbavíš prohřešků, které tě brzdí na cestě za tvými sny a naučí tě je nahradit novými lepšími návyky? Vše pomocí toho, že si vybuduješ prostředí, které ti bude hrát do karet, budeš své návyky efektivně akumulovat a naučíš se správně odměňovat, ale i „trestat“ za prohřešek.

Soustřeďte se na systémy (práci). Cíl (skóre) se o sebe postará sám.

Pokud čekáš a váháš, ztrácíš čas dvakrát. Když se konečně k něčemu odhodláš, většinou zjistíš, že realita je jiná, než jsi předpokládal/a, a stejně budeš muset dělat změny.


Zlepši se každý den o 1 % a za rok to bude 37,78 %.

Zhorši se o 1 % každý den a za rok jsi na nule.


Složené úročení - už Albert Einstein, řekl že složený úrok je 8. div světa a u návyků to platí zrovna tak.

KOUPIT

5. Jim Kwik: Nespoutaná mysl

„Zdokonalujte svůj mozek, učte se rychleji a objevte svůj výjimečný život“

V životě nás drží hodně věcí zpět, katastrofické scénáře, mýty, pochybnosti a my jim dáváme šanci řídit náš život.

Tento manuál ti pomocí revolučních technik pomůže všechny tyto bloky identifikovat a odstranit. Cílí hlavně na lepší soustředění, digitální závislost, přemíru každodenních informací, které mohou způsobovat deprese. V knize se navíc dozvíš, jak zlepšit svoji paměť a lépe se rozhodovat, jak na rychločtení a další praktické návody jak zlepšit svůj život a dosahovat toho, čeho v životě chceme. Extrémně čtivé a plné praktických rad, 6/5 Adamů doporučuje.

KOUPIT

6. Joe Dispenza: Vy jste placebo

Nic není nemožné… stačí uvěřit.

Kniha propojuje nejnovější výzkumy na poli neurovědy, biologie, psychologie, hypnózy, životních podmínek a kvantové fyziky, aby potvrdila účinky placebo efektu… a rovněž ukázala, jak může být zdánlivě nemožné v konečném důsledku skutečně možné.

Tato kniha vypovídá o tom, jak síla mysli dokáže nejen uzdravovat, ale že si chybnou diagnózou, či negativními myšlenkami, můžete i uškodit.

Využijte efektivně placebo efekt. Víra mysli skutečně uzdravuje.

Dr. Joe Dispenza předkládá několik doložených případů těch, kteří překonali rakovinu, srdeční choroby, depresi, artritidu nebo třesy spojené s Parkinsonovou chorobou pouze díky tomu, že věřili v placebo efekt. Doktor Dispenza však popisuje i odvrácenou stranu placebo efektu – jak například onemocněli nebo dokonce zemřeli lidé, kteří byli svědky čarodějnických nebo voodoo praktik nebo poté, co jim byla stanovena chybná diagnóza a oni si mysleli, že trpí vážnou chorobou.

Doktor Joe Dispenza si pokládá otázku, zda je možné se naučit principy placebo efektu, aniž byste se spoléhali na jakékoliv vnější látky, a dosáhnout stejných vnitřních změn v oblasti zdraví člověka a nakonec i celého jeho života. Dále předkládá vědecké důkazy (například rentgenové snímky mozku) neuvěřitelných případů uzdravení, jichž byl svědkem na svých workshopech, na kterých se jeho účastníci naučili osobnostní transformaci založené na praktickém využití tzv. placebo efektu, jak může meditace změnit naši víru a očekávání, které nás drží zpátky – což je první krok k vyléčení.

KOUPIT

7. Napoleon Hill: Myšlením k bohatství

Myšlením, myšlením k bohatství. Myšlením, myšlenkou to celé začíná, na co myslíme, tím se stáváme. Ano, tak jednoduché to je.

Knihy od Napoleona Hilla jsou něčím zvláštní, plné principů, analogií, které jsou jednoduché, protože v jednoduchosti je krása a velmi užitečné.

Z knihy Myšlením k bohatství, mimo jiné kniha je i zfilmovaná, mi utkvěla nejvíce myšlenka, respektive příběh “Spalte lodě” který pojednává o tom, když se člověk nemá kam / k čemu se vrátit, tak jde pořád dopředu, nehledě na to jak velká překážka je, prostě jde a zvládne to, udělá vše možné i nemožné aby dosáhl toho čeho chce, protože není žádné cesty zpět. Myšlenka, kterou se snažím aplikovat v životě, které se mi už nejednou vyplatila. Pokud něco chceš, jdi si za tím a mysli jen na to, na to jak toho můžeš dosáhnout. Nemysli na to, že máš možnost se vrátit do svého teplíčka a smrádečku, tam tě nic nového nečeká.

KOUPIT

8. Wim Hof: Ledový muž

Příběh Wima, který je držitelem 20 světových rekordů za překonání extrémně chladných podmínek mě fascinoval, ještě předtím, než vydal svou knihu, než se tato metoda stala tak populární, Wim a jeho metoda mi ukázal jednu, avšak za mě nejdůležitější věc, která mi změnila život, a to, že můžu. Můžu změnit něco co mi je extrémně nepříjemné na něco, co si užívám. Něco co jsem si nedokázal ani představit a teď to dělám. Hlava je mocný nástroj a taktéž dech. Nauč se s nimi pracovat a zjístíš že nemožné - je možné.


Skvělá kniha pro ty, kteří se chtějí dozvědět něco více o tom, jak to dělá a získat více vědecky podložených informací, které dokazují proč jeho metody fungují a využít jí tak ve svůj prospěch. Wim Hof s úsměvem nabádá svým známým heslem, abychom se tohoto procesu nebáli, protože "chlad je náš vřelý přítel!"

Wim opravdu dokáže vědomým dýcháním - wim hofovou metodou ovlivňovat ANS, tedy autonomní nervovou soustavu a ukazuje, kde je opravdový limit našich schopností.

KOUPIT


9. Grant Cardone: Pravidlo 10X

„Jestli nejsi první, budeš poslední“

Pokud stále věříš, že za tvým neúspěchem stojí jiní lidé, náhody a osud, dobře si rozmysli, zda budeš tuto knihu číst, protože dostaneš pořádnou facku. Kniha si nebere servítky a vše je zde napsáno na rovinu. Za svým úspěchem nebo neúspěchem stojíš pouze ty.


Pravidlo 10X je založené na pochopení, kolik snahy a myšlení je nutno pro úspěšné vykonání čehokoliv. Vyvinout 10X úsilí než ostatní – 10x více telefonátů, 10X více nabídek, 10x více prezentací,… zkrátka 10X více všeho. Změnit způsob myšlení na 10X. Přistupovat ke svému životu s jiným nastavením mysli. Pokud mám dosáhnout vyšší úrovně toho, co dělám, musím přemýšlet a konat diametrálně jinak než doposud. Úspěch je stupeň, nebo míra dosažení nějaké vytoužené věci anebo konce.

„Musíte si stanovovat cíle 10X vyšší, než si myslíte, že chcete. Buďte připravení, že bude potřeba 10X aktivit k jejich dosažení. Po velkých cílech musí následovat velké 10X činy. Znamená to přesně to co říkám: 10x více myšlenek a 10X více činů. Nikdy neděláte to co ostatní. Vy musíte být ochotni udělat to, co ostatní ne – a dokonce přistoupit k činům, které jste i vy považovali za absurdní.“ „Pokud se do něčeho pustíte s myslí limitující výsledek, limitujete i činy nutné k dosažení toho daného cíle.“

KOUPIT

10. Brian Tracy: Snězte tu žábu

Záchodovka (čti velmi tenká knížka), která ti změní pohled a přístup ke každodenním úkolům.

Paradox dnešní doby - nikdy dříve neměli lidé tolik možností, a nikdy dříve se lidé neutápěli v tolika různých volbách mezi důležitými a potřebnými věcmi. Nejdůležitější vlastností je dnes schopnost správně si stanovovat priority. Právě tato schopnost může mnohonásobně zvýšit vaši produktivitu.

„Jezení žab“ Mark Twain hovořil o tom, že den se stane krásným, když sníte hned po ránu žábu – tak budete mít to nejhorší za sebou. Něco podobného navrhuje i Tracy. Začínejte práci tím nejdůležitějším a nejsložitějším – tím, co byste nejraději odložili na později, a co se citelně podepíše na vaší budoucnosti.

Pravidla pojídání žab - Vyberte si tu nejodpornější. To znamená – dělejte tu nejsložitější z důležitých věcí. Jezte rychle a do konce. Pusťte se hned do práce a nedělejte si pauzy, dokud jí nedokončíte.

Návyk na úspěch - Splnění těžké úlohy vás nabije energií na celý den a získáte i pocit sebejistoty, protože se zbavíte endorfinů. Jestli se naučíte vykonávat v první řadě obtížné úkoly, tak si brzy začnete zvykat na úspěch a zvýší se vaše motivace pro řešení složitých úkolů.


Návyk si vypěstujete, když budete dodržovat následující tři pravidla:

  1. Tvrdost - Rozhodněte se vykonat to, co jste si naplánovali.

  2. Disciplína - Pusťte se do práce a dokončete ji, bez ohledu na podmínky.

  3. Houževnatost - Opakujte to do té doby, dokud se činnost nestane návykem.

KOUPIT

11. Spencer Johnson: Kam zmizel můj sýr

Změna je jediná jistota.

"Kam se poděl můj sýr?" je o tom, jak se vypořádáváme se změnami. Protože změna je život, svět je nám bludištěm a hledání/bloudění k tomu všemu patří. Příběh vytvářejí dvě postavičky prezentující lidské chování/rozvažování a dvě myšky, které naopak ztělesňují prosté, ničím nezatížené zvířecí instinkty. V "Bludišti" všichni hledají "Sýr", který je živí a zároveň jim přináší štěstí. Sýr je zde metaforou toho, co v životě chceme - uspokojení potřeb (zaměstnání, partnerský vztah, peníze, dům, svoboda, dobré zdraví, společenské uznání nebo duševní vyrovnanost, …). A bludiště je místem, kde to hledáme - organizace, pro kterou pracujeme, rodina nebo společnost, v níž žijeme. S náhlou změnou se každý vypořádá po svém…


“Co byste udělali, kdybyste se nebáli?”

Trocha strachu může být užitečná. Máte-li strach, že se situace zhorší, když nic neuděláte, může vás to povzbudit k činnosti - jít do akce. Strach však není dobrý, když se bojíte natolik, že vám to brání v jakékoliv činnosti.

Otázka, kterou dnes a denně využívám, když dojde na něco z čeho mám strach, je to mimo mojí komfortní zónu. Zeptám se sám sebe: Co bych udělal, kdybych se nebál, jak bych se choval? A přesně tak k dané situaci přistupuji. Je to skvělý pocit, dělat to co člověk opravdu chce.

KOUPIT
bottom of page